Governors



Bartley Green School has a long tradition of providing high quality learning opportunities for pupils; the heart of its success lies within the positive relationships between pupils, parents, carers and teachers and support staff. We, the governors take a keen interest in the learning, progress and attainment of our pupils; we are exceptionally proud of the school’s achievements, aspirations of the pupils for their future and Bartley Green School’s reputation within the community.


The Governing Body

Governing Body Details

The Governing Body meet on five occasions. In addition there are meetings of the Finance and Audit, Staffing and Pay, and Premises and Safety Sub-Committees, which meet at appropriate times, throughout the year.

The term of office for all governors is four years.

The Chair of Governors, Clerk to Governors or any other Governor may be contacted through the school address. Letters addressed to a Governor will be forwarded, unopened, by first class post on the day of receipt.

Name

Role & Committees

Date Elected

Date Stepped Down

Appointed By

Mrs Pam Zaccheo

Chair of Governors

Chair of Staffing and Pay Committee

Chair of Premises Committee

Finance and Audit Committee

01/11/2014

N/A

Members

Mr J Orchard

Vice Chair of Governors

Chair of Finance and Audit Committee

Staffing and Pay Committee

21/10/2014

N/A

Members

Mr P Abbott

Finance and Audit Committee

10/11/2013

N/A

Academy Staff

Mrs J Chan

Headteacher

Finance and Audit Committee

Staffing and Pay Committee

Premises and Safety Committee

01/01/2015

N/A

Ex-Officio Governor

Mr D Clayton

Premises and Safety Committee

23/04/2015

N/A

Academy Staff

Mrs D James

21/10/2015

N/A

Governors

Cllr J Lines

Safeguarding Governor

21/10/2014

N/A

Members

Mrs R Moore

30/04/2015

N/A

Parents

Mrs C Richards

30/04/2015

N/A

Parents

Mr F Sheppard

Finance and Audit Committee

Staffing and Pay Committee

Premises and Safety Committee

08/07/2012

N/A

Members

Mr S Walker

07/02/2015

N/A

Academy Staff

Mrs J Williams

18/10/2014

N/A

Members

Mr D Yardley

Finance and Audit Committee

21/10/2014

N/A

Governors

Dr S Wilkinson

21/11/2016

N/A

Members

Mr S Douglas

21/11/2016

N/A

Members

Mr M Wilkes

20/03/2017

N/A

Members


Business and Pecuniary Interests

Business and Pecuniary Interests

 

Name

Business and Pecuniary Interests

Mrs Pam Zaccheo

None declared

Mr J Orchard

Governor at St Michael’s CofE Primary School
Member of IEB, Small Heath School
Trustee at Shencare Community Transport
Church Warden and PCC Treasurer at St Gabriel’s Church

Mr P Abbott

None declared

Mrs J Chan

Governor at Halesowen College

Mr D Clayton

Related to a school supplier (Photographer)

Mrs D James

Employee at Woodgate Primary School
Chair of Friends of Bartley Green School
Secretary at Hole Farm RDA

Cllr J Lines

Birmingham City Council Councillor

Mrs R Moore

None declared

Mrs C Richards

None declared

Mr F Sheppard

None declared

Mr S Walker

Governor at Leasowes High School
Governor at Hurst Green Primary School

Mrs J Williams

Employee at Halesowen College

Mr D Yardley

Employee at BCC School and Governor Support
Governor at Woodgate Primary School

Attendance Register

Attendance at Meetings 2014/2015

Governor

Meetings attended

Out of a possible

Mr. Phil Abbott (Staff Governor)

3

5

Mrs Jane Chan (Headteacher and Accounting Officer1

4

5

Mr David Clayton (Staff Governor) 2

1

1

Mrs Deborah James

3

5

Councillor John Lines

2

5

Mrs Ruth Moore 3

1

1

Mr John Orchard

5

5

Mrs Christine Owen (Headteacher and Accounting Officer) 4

2

3

Mr Marc Probert (Staff Governor) 5

0

3

Mrs Carol Richards 6

1

1

Mr Fred Sheppard

5

5

Mr Stewart Walker (Staff Governor) 7

2

2

Mrs Joanne Williams

2

5

Mr David Yardley

4

5

Mrs Pam Zaccheo (Chair)

4

5

1Mrs Jane Chan was appointed on 1 January 2015

2 Mr David Clayton was appointed on 23 April 2015

3 Mrs Ruth Moore was appointed on 30 April 2015

4 Mrs Christine Owen resigned on 31 December 2014.

5 Mr Marc Probert resigned on 31 December 2014

6 Mrs Carol Richards was appointed on 30 April 2015

7 Mr Stewart Walker was appointed on 7 February 2015

8 Dr Sandy Wilkinson appointed 21/11/16 by members

9 Mr Scott Douglas appointed 21/11/16 by members

Memorandum of Association

Memorandum - Click Here

Articles of Association

The Articles of Association are available to Download. Simply Click Here

Amendment 25th February 2013 - Click Here

Funding Agreement

Signed Funding Agreement - Click Here

Funding Agreement - Deed of Variation February 2013 - Click Here

Funding Agreement - Deed of Variation April 2013 - Click Here



Registered in England, Company Registration Number: 07523506